Operacja wzroku za pomocą lasera

Jak ważnym narządem zmysłu są oczy, nikogo nie trzeba przekonywać. Ich prawidłowe funkcjonowanie pozwala cieszyć się życiem, pracować, odbierać przeróżne bodźce i widzieć rzeczy takimi, jakimi są w rzeczywistości. Gdy z czasem dotykają je różnorodne schorzenia np. krótkowzroczność, nadwzroczność, czy też astygmatyzm, niekoniecznie musimy obawiać się o utratę wzroku. W pierwszej kolejności sięgamy po szkła korekcyjne i okulary, co jest oczywiście dobrym sposobem na poprawne widzenie, ale jest to obarczone koniecznością okresowej zmiany soczewek z coraz większymi liczbami dioptrii dodatnich lub ujemnych. Jednak każdy z nas wolałby obywać się bez nich i nie czuć uciążliwości ich noszenia, zwłaszcza że jest to substytut, który nie zastąpi sprawnych oczu.

Dlatego warto skonsultować swoją wadę wzroku ze specjalistami naszej kliniki i przywrócić widzenie poprzez laserową korekcję, której celem jest zdecydowane poprawienie komfortu życia. Co ważne, zarówno badania kwalifikacyjne, jak i zabiegi oraz kontrole pooperacyjne przeprowadza właściciel łódzkiej kliniki okulistycznej Zbigniew Wyrzykowski, specjalista chorób oczu i niezwykle doświadczony mikrochirurg oka oraz w pracy z laserem.

Na czym polega laserowa korekcja wad wzroku?

Trwała korekcja wad wzroku z wykorzystaniem lasera stosowana jest skutecznie już od ponad dekady, ale dzisiejsze urządzenia pozwalają na jeszcze większą precyzję. Wspomniane schorzenia oraz ich kombinacje korygujemy wiązką lasera excimerowego, który wykorzystuje zjawisko fotoablacji (odparowanie tkanek lub pigmentów). W ten sposób usuwamy warstwy rogówki o grubości od 0,5 do 1 mikrona modelując precyzyjnie jej kształt do czasu, kiedy wpadające do oka światło skupi się na siatkówce, co oznacza, że uzyskujemy poprawę widzenia. Zastosowanie operacji wad wzroku laserem excimerowym pozwala uzyskać korekcję wad refrakcji oka w zakresie:

  • krótkowzroczność – od – 0,75D do – 8,0D,
  • nadwzroczność – od 0,75D do 4,0D,
  • astygmatyzm – do 6,0D.

Parametry wiązki światła laserowego są zawsze dostosowywane do oka danego pacjenta na podstawie zebranych podczas badań kwalifikacyjnych danych. Wykonanie laserowej korekcji wzroku różnymi metodami nie może zatem dziwić. Do najczęściej stosowanych u pacjentów z Łodzi i okolic w naszej klinice należą m.in.:

  • LASIK – umożliwia korekcję wzroku poprzez utworzenie i odchylenie płatka rogówki (grubość od 130 do 180 µm) oraz działanie wiązki lasera na jego zrąb do czasu skorygowania krzywizny. Ostrość widzenia uzyskuje się po kilku godzinach, a więc już następnego dnia wracamy do normalnego funkcjonowania,
  • PRK – korekcja laserowa wzroku polega na usunięciu nabłonka rogówki i odpowiednim modelowaniu jej wierzchnich warstw. Poprawa ostrości widzenia jest stopniowa, a powrót do normalnego życia po dwóch tygodniach,
  • LASEK – metoda polegająca na wykonaniu laserem modelowania powierzchniowej warstwy rogówki, przy czym jest ona po korekcji pokrywana wcześniej przesuniętą warstwą komórek nabłonka, który jednocześnie pełni funkcję ochronną,
  • Epi-lasik – ten sposób laserowej korekcji wzroku polega na utworzeniu płatka nabłonka rogówki o grubości 50 – 60 µm, co z kolei pozwala na penetrację zewnętrznej warstwy zrębu rogówki, a więc dzięki temu uzyskujemy szybsze gojenie i mniejsze ryzyko powikłań po operacji,
  • SBK-lasik – pozwala na korekcję wzroku poprzez utworzenie i odchylenie płatka rogówki o grubości o 50% mniejszej w porównaniu do metody LASIK. Jest to obecnie najnowocześniejsza metoda laserowej operacji, po której nie odczuwamy dyskomfortu i już następnego dnia powracamy do codziennych obowiązków.

Zabiegi wykonywane z użyciem lasera excimerowego w korekcji wad wzroku, podobnie jak inne operacje, niosą za sobą możliwość powikłań, ale na dzisiaj ten sposób przywrócenia ostrości widzenia jest najbardziej bezpieczny, a wystąpienie jakichkolwiek zagrożeń jest niezwykle rzadkie.