Rosnąca w kierunku rogówki narośl w formie charakterystycznej, patologicznej zmiany o trójkątnym kształcie określana jest jako skrzydlik oka. Przy jego występowaniu możliwe jest podjęcie zarówno leczenia zachowawczego, jak i operacyjnego. Usunięcie poprzez interwencję chirurgiczną jest dość skomplikowane, a jego wykonanie wymaga uprzedniego przeprowadzenia szeregu badań i oceny dolegliwości przez specjalistę. Bezpośrednio przed zabiegiem aplikowane jest znieczulenie miejscowe. Sprawdź, czego konkretnie dotyczą takie konsultacje i dowiedz się więcej o usunięciu skrzydlika oraz o samej dolegliwości!

 

Usunięcie skrzydlika – czym charakteryzuje się skrzydlik oka?

Włóknisto-naczyniowa błona pojawiająca się wewnątrz gałki ocznej jest przede wszystkim zmianą łagodną. Oznacza to brak tendencji do zezłośliwienia, choć rekomenduje się jej usunięcie. Nadal jednak może być dla pacjenta groźna ze względu na ewentualne powikłania powodujące zaburzenia widzenia i mogące prowadzić nawet do trwałego pogorszenia ostrości wzroku. Trudno jednoznacznie określić przyczynę występowania skrzydlika. W grupie podwyższonego ryzyka znajdują się mężczyźni narażeni na nadmierną ekspozycję na promieniowanie ultrafioletowe. Narośl może też być efektem regularnego, zbyt dużego wysuszania śluzówki oka, dlatego, aby zapobiec rozwojowi dolegliwości, zaleca się tzw. sztuczne łzy, czyli krople nawilżające. Są one szczególnie istotne w przypadku osób pracujących przy komputerze.

W przypadku niewielkich, cienkich błon patologicznych tego typu, zalecane jest często stosowanie odpowiednich kropli do oczu. Leczenie poprzez chirurgiczne usunięcie skrzydlika to również jedna z metod pozbycia się tej narośli. Wizyta u specjalisty, którą mogą poprzedzać takie objawy jak np. swędzenie oka i uczucie ciała obcego, polega przede wszystkim na ocenie wielkości oraz grubości zmiany w postaci niepożądanego rozrostu włóknisto-naczyniowego. Przegląd okulistyczny dotyczy spojówki gałkowej, której przeszczep translokacyjny jest nierzadko rekomendowany przez okulistów przy sporych naroślach. Wynika to ze stosunkowo niskiego ryzyka wystąpienia nawrotu choroby. Jeśli jednak do niej dojdzie, rozwiązaniem może okazać się dodatkowe aplikowanie śródoperacyjnie mitomycyny C. Tym samym możliwe staje się uniknięcie ponownego chirurgicznego usunięcia skrzydlika.

 

Dlaczego warto szybko usunąć skrzydlika?

Przy zauważeniu charakterystycznego rozrostu pacjent powinien zdecydować się na konsultację lekarską. Szybkie usunięcie skrzydlika może być kluczowe w kontekście zahamowania jego rozwoju i tym samym uniknięcia poważnych powikłań w postaci zaburzeń wzroku. Są one wywołane naciskiem narośli na rogówkę i wrastaniem w nią. Jej bliznowacenie spowodowane patologiczną zmianą prowadzi nawet do całkowitej utraty wzroku. Konsekwencją nieleczonego skrzydlika jest nierzadko astygmatyzm.

Decydując się na usunięcie rozrostu włóknisto-naczyniowego w obszarze spojówki, pacjent może uniknąć wspomnianych problemów. Szybkie działanie w tym zakresie jest szczególnie istotne w sytuacji, gdy rozwój dolegliwości jest agresywny, a także przy zaawansowanej postaci narośli. Warto się na nie zdecydować, szczególnie że ryzyko nawrotu skrzydlika po zabiegu można uznać za stosunkowo niskie.

Usunięcie skrzydlika – rekomendacje naszej kliniki

Każdy zabieg dotyczący oczu jest poprzedzony wnikliwą analizą oraz specjalistycznymi badaniami. Usunięcie skrzydlika oka ma na celu uniknięcie przyszłych kłopotów ze wzrokiem pacjenta. Podniesienie komfortu życia oraz możliwość kontynuowania obecnej aktywności jest podstawowym celem wykonania operacji i likwidacji tej zmiany chorobowej. Dyskomfort związany z uczuciem obecności ciała obcego w gałce ocznej, a także zaburzenie ostrości widzenia to najczęstsze powody poddania się leczeniu.
Ostatnie badania pokazują, że powodem pojawienia się choroby może być jasny odcień oczu i skóry, a nie tylko częste narażanie zmysłu wzroku na zapylenie czy wysychanie. Najczęstszym powodem decyzji o operacyjnym usunięciu skrzydlika oka jest jednak ryzyko astygmatyzmu, który jest szczególnym problemem w przypadku prowadzenia samochodu, jazdy na rowerze czy aktywnego trybu życia. Dodatkowym argumentem jest jednorazowe przeprowadzenie zabiegu – nawroty zdarzają się marginalnie.