Soczewki fakijne – rozwiązanie na wiele lat

Krótkowzroczność lub dalekowzroczność to najczęściej występujące wady wzroku. Soczewki fakijne, czyli wewnątrzgałkowe, są rozwiązaniem, dzięki któremu można skorygować tego typu problemy z widzeniem. Jest to innowacyjna technika, która polega na wszczepieniu sztucznej soczewki do tylnej komory oka. Umieszcza się ją w przestrzeni pomiędzy tęczówką a soczewką własną. Implantacja soczewek fakijnych wiąże się z niewielkim nacięciem oka. Podczas zabiegu nie usuwa się też własnych soczewek. Wykonuje się go w ambulatoryjnych warunkach. Pacjent jest znieczulany miejscowy i w pełni świadomy. Wszelkie czynności podejmowane przez lekarza trwają zaledwie kilkanaście minut.

Okres rekonwalescencji jest kwestią indywidualną. Z reguły jednak poprawa widzenia zauważalna jest już praktycznie po zabiegu.

soczewki

Największą zaletą soczewek fakijnych – w porównaniu z innymi chirurgicznymi metodami leczenia wad wzroku, jest to, że dzięki nim można korygować bardzo wysokie wady krótkowzroczności i dalekowzroczności. Pierwszą w zakresie od -8,0 dioptrii do -25 dioptrii, a drugą – od +4,0 dioptrii do +8,0 dioptrii. Oprócz tego soczewkami fakijnymi torycznymi można też korygować astygmatyzm czy wadę cylindryczną (niezborność).

Soczewki fakijne po wszczepieniu nie wpływają na centralną część rogówki, czyli nie ulega ona nieodwracalnym zmianom, tak jak jest to w przypadku zabiegów laserowych. W każdej chwili można taką soczewkę usunąć z oka, jeśli okaże się zbędna.

Implantacja soczewek fakijnych poprzedzona jest badaniem sprawdzającym, podczas którego okulista ocenia czy wada kwalifikuje się do zabiegu. Ponadto kandydaci do wszczepienia soczewek fakijnych powinni mieć ukończone 21 lat i przez minimum rok stabilną wadę wzroku. Dla zabiegu bardzo ważny jest ogólnie dobry stan oczu. Takie choroby jak np. jaskra, zaćma, odwarstwienie siatkówki uniemożliwiają wykonanie zabiegu.

Soczewki fakijne są z reguły bardzo dobrze tolerowane przez organizm i mogą służyć nawet 40-50 lat.

Następnego dnia po zabiegu chirurgicznym pacjent powinien udać się na wizytę kontrolną, na której lekarz zdejmie opatrunek. Pacjent dowie się również, jak należy stosować krople do oka. Odpowiednia pielęgnacja i regularnie badania kontrolne wspomogą proces gojenia.