Soczewki fakijne – rozwiązanie na wiele lat

Krótkowzroczność lub dalekowzroczność to najczęściej występujące wady wzroku. Soczewki fakijne, czyli wewnątrzgałkowe, są rozwiązaniem, dzięki któremu można skorygować tego typu problemy z widzeniem. Jest to innowacyjna technika, która polega na wszczepieniu sztucznej soczewki do tylnej komory oka. Umieszcza się ją w przestrzeni pomiędzy tęczówką a soczewką własną. Implantacja soczewek fakijnych wiąże się z niewielkim nacięciem oka. Podczas zabiegu nie usuwa się też własnych soczewek. Wykonuje się go w ambulatoryjnych warunkach. Pacjent jest znieczulany miejscowy i w pełni świadomy. Wszelkie czynności podejmowane przez lekarza trwają zaledwie kilkanaście minut.

Okres rekonwalescencji jest kwestią indywidualną. Z reguły jednak poprawa widzenia zauważalna jest już praktycznie po zabiegu.

soczewki fakijne łódź

Największą zaletą soczewek fakijnych – w porównaniu z innymi chirurgicznymi metodami leczenia wad wzroku, jest to, że dzięki nim można korygować bardzo wysokie wady krótkowzroczności i dalekowzroczności. Pierwszą w zakresie od -8,0 dioptrii do -25 dioptrii, a drugą – od +4,0 dioptrii do +8,0 dioptrii. Oprócz tego soczewkami fakijnymi torycznymi można też korygować astygmatyzm czy wadę cylindryczną (niezborność).

Soczewki fakijne po wszczepieniu nie wpływają na centralną część rogówki, czyli nie ulega ona nieodwracalnym zmianom, tak jak jest to w przypadku zabiegów laserowych. W każdej chwili można taką soczewkę usunąć z oka, jeśli okaże się zbędna.

Implantacja soczewek fakijnych poprzedzona jest badaniem sprawdzającym, podczas którego okulista ocenia czy wada kwalifikuje się do zabiegu. Ponadto kandydaci do wszczepienia soczewek fakijnych powinni mieć ukończone 21 lat i przez minimum rok stabilną wadę wzroku. Dla zabiegu bardzo ważny jest ogólnie dobry stan oczu. Takie choroby jak np. jaskra, zaćma, odwarstwienie siatkówki uniemożliwiają wykonanie zabiegu.

Soczewki fakijne są z reguły bardzo dobrze tolerowane przez organizm i mogą służyć nawet 40-50 lat.

Następnego dnia po zabiegu chirurgicznym pacjent powinien udać się na wizytę kontrolną, na której lekarz zdejmie opatrunek. Pacjent dowie się również, jak należy stosować krople do oka. Odpowiednia pielęgnacja i regularnie badania kontrolne wspomogą proces gojenia.

Soczewki fakijne rozwiązaniem na wady wzroku

Dyskomfort związany z noszeniem okularów lub soczewek kontaktowych jest często zgłaszany przez pacjentów z wadami wzroku. W niektórych przypadkach nie rekomenduje się laserowej korekcji wzroku, wtedy szansą na przywrócenie właściwych funkcji jest zabieg wszczepienia soczewek fakijnych. Procedura ta pozwala skorygować nadwzroczność i krótkowzroczność. Przed zabiegiem wykonuje się badanie kwalifikacyjne, które pozwala sprawdzić stan zdrowia pacjenta i określić ewentualne przeciwwskazania. Ustala się przewidywane efekty i możliwe działania niepożądane. Badanie to jest dość czasochłonne, ponieważ okulista musi dokonać dokładnej diagnostyki przedoperacyjnej. Na kilka dni przed wizytą implantacyjną należy ograniczyć noszenie soczewek kontaktowych. Soczewki fakijne polecane są osobom w przedziale wiekowym pomiędzy 21 a 55 r.ż., które nie mają chorób współtowarzyszących takich jak: zaćma, jaskra, choroby nowotworowe. Działań tego rodzaju  nie wykonuje się u kobiet w ciąży i w trakcie laktacji, ponieważ w tych okresach może dochodzić do niewielkich wahań ostrości wzroku i następują gwałtowne zmiany hormonalne, utrudniające gojenie.

Bardzo duża wada wzroku najczęściej oznacza, że laserowa korekcja wzroku nie będzie wystarczająco skuteczna i konieczne będzie wszczepienie soczewki fakijnej. Materiał, z którego wykonane są tego typu produkty to kolamer, stworzony na bazie kolagenu. Jest on biokompatybilny z budową oka i bardzo dobrze się przyswaja. Sztuczna soczewka zapewnia doskonałą jakość widzenia. Zabieg nie uszkadza soczewki własnej i jest w pełni odwracalny, można go przeprowadzić jednego dnia na obu oczach. Nie powoduje zespołu suchego oka i dzięki budowie wszczepianego chroni przed promieniami UV. Do leczenia taką metodą kwalifikują się osoby, których wada wzroku od minimum roku jest stabilna i nie są obciążone innymi chorobami oczu. Zabieg trawa około 2 godziny, a pacjent jest znieczulony miejscowo. Poprawa widzenia jest zauważalna zazwyczaj od razu po wizycie.

Wszczepienia soczewki fakijnej

Do zabiegu trzeba się odpowiednio przygotować, należy dostarczyć lekarzowi prowadzącemu aktualne wyniki badań ambulatoryjnych oraz zaświadczenie od lekarza ogólnego o braku przeciwwskazań do przeprowadzenia znieczulenia miejscowego. Soczewka fakijna jest dobrze tolerowana przez organizm, jednak kilka dni po wizycie nie powinno się przeciążać organizmu. Wieloletnie doświadczenie poparte certyfikatami sprawia, że pacjenci poddają się zabiegowi bez zbędnego stresu. Cała procedura nie jest skomplikowana, produkt umieszcza się pomiędzy warstwami oka. Po implantacji soczewek fakijnych do oczu zakrapla się przepisane wcześniej krople, nie ma konieczności przygotowywania żadnych okładów. Stosowanie się wytycznych umożliwia szybkie zakończenie okresu rekonwalescencji. Takie zabiegi dają bardzo dobre rezultaty i zapewniają doskonałą jakość widzenia przez długi czas.