Obserwowanie zmian pojawiających się na skórze to bardzo ważny element profilaktyki zdrowotnej. Niektóre z charakterystycznych narośli są wywołane przez wirus HPV, czyli tzw. brodawczaka. Usunięcie znamion jest w takim wypadku zabiegiem stosowanym w celu zahamowania dalszego rozwoju infekcji. Przed podjęciem jakichkolwiek działań w tym zakresie niezbędna jest konsultacja lekarska. Dowiedz się więcej na ten temat!

Czym właściwie jest brodawczak i jak można się nim zarazić?

Wspomniany wirus HPV występuje w niemal 100 odmianach. Określany jako brodawczak ludzki, może być nawet kancerogenny. Dotyczy to przede wszystkim typów: 16, 18, 31, 33 i 45. W większości przypadków ludzki organizm sam jest w stanie poradzić sobie z infekcją, eliminując ją w ciągu 1-2 lat. Jest to jednak kwestia indywidualna, która zależy m.in. od charakterystyki układu immunologicznego oraz rodzaju wirusa HPV, a tym samym jego potencjału onkogennego.

Do zarażenia dochodzi najczęściej drogą płciową – podczas stosunków seksualnych. Tropizm tkankowy występujący w tym wypadku powoduje przenoszenie brodawczaka przez naskórek i błony śluzowe. Usunięcie ewentualnych znamion, które pojawiają się w wyniku zakażenia, może przyczynić się do zahamowania rozwoju infekcji i jej zwalczenia przez organizm. Narośle nierzadko występują w okolicach miejsc intymnych, ale stosunkowo często również na stopach oraz dłoniach. Każdy taki przypadek należy omówić z lekarzem, który wskaże, jaki rodzaj terapii będzie w danej sytuacji najodpowiedniejszy.

Usunięcie brodawczaka – jakie są możliwości w tym zakresie?

Charakterystyczne i łatwo rozpoznawalne zmiany skórne wywołane wirusem HPV są bezbolesne. Usunięcie brodawczaka ma jednak spore znaczenie w kontekście ograniczania rozwoju infekcji. Kurzajki znajdujące się na ciele można m.in. wymrozić. Często wybierane przez lekarzy jest ponadto wypalanie, które wykonuje się np. metodą laserową. Niekiedy specjaliści zalecają natomiast użycie odpowiednich preparatów kwasowych, które pacjenci wykorzystują do samodzielnego przeprowadzenia zabiegu.

Podobnie jak inne zmiany skórne, również i brodawczaki należy badać przede wszystkim u dermatologa. Każda narośl występująca na ciele może okazać się bowiem kancerogenna – także w przypadku znamion wywołanych wirusem HPV. Usunięcie ich we własnym zakresie musi być skonsultowane z lekarzem – nawet przy planowanym zastosowaniu wyrobu medycznego dostępnego bez recepty, np. w formie aerozolu do zamrażania kurzajek znajdujących się na dłoniach oraz stopach.