Torbiel powierzchniowa będąca łagodną zmianą patologiczną często obejmującą stan zapalny może pojawić się w różnych miejscach na ciele. Nierzadko dotyczy nawet okolic oka – powieki i spojówki, a samo usunięcie cysty wiąże się z koniecznością przeprowadzenia interwencji chirurgicznej. Wycięcie odgraniczonego, przezroczystego tworu wypełnionego płynem możliwe jest do wykonania zaledwie w warunkach ambulatoryjnych. Sprawdź, co jeszcze warto wiedzieć na ten temat i dowiedz się, jak przebiega oraz na czym polega usunięcie cysty powieki (oka)!

 

Usunięcie cysty – jakie są rodzaje cyst i gdzie najczęściej występują?

Pojawiające się w różnych miejscach ciała, w tym także w narządach wewnętrznych, torbiele powierzchniowe są rzekome lub prawdziwe. Różnica w ich typach wynika z obecności komórek nabłonkowych wokół patologicznej zmiany. Niekiedy cysta jest też mnoga – oznacza to występowanie skupisk w konkretnym obszarze. Może mieć ona nawet spore rozmiary, kwalifikując się do usunięcia cysty np. ze względu na utrudnione jej obecnością funkcjonowanie pacjenta na co dzień.

 

Przyczyny powstawania cyst

Co jest przyczyną powstania torbieli? Niekiedy trudno jednoznacznie to określić, nawet po przeprowadzeniu badań, jednak wśród najczęstszych powodów prowadzących do rozwoju dolegliwości wymienia się m.in. używanie niewłaściwych kosmetyków czy niedrożny kanalik łzowy. W takiej sytuacji ze strony lekarza może pojawić się wskazanie do wykonania zabiegu usunięcia polegającego na dokładnym wycięciu cysty spojówki po uprzednim podaniu znieczulenia miejscowego. Efektem może być brak narośli, a co za tym idzie – poprawa estetyki powieki.

Umiejscowienie jest kluczową kwestią w kontekście leczenia takiego problemu. W przypadku cyst to właśnie od lokalizacji torbieli powierzchniowych zależy, jaki specjalista powinien zająć się ich zdiagnozowaniem oraz wskazaniem dalszych kroków, które powinien podjąć pacjent. Zabiegi w tym zakresie wykonują przede wszystkim dermatolodzy, ale też laryngolodzy, ginekolodzy, a nawet okuliści. Usunięcie cysty z oka musi być przeprowadzone w sposób właściwy i może odbyć się w warunkach ambulatoryjnych – bez konieczności hospitalizacji. Dotyczy to przypadków, w których po postawieniu diagnozy zmiana patologiczna została określona przez lekarza jako łagodna. Zabieg wykonywany w znieczuleniu miejscowym.

Może ona pojawić się m.in. w okolicy oka, np. na powiece, ale też: na szyi, piersiach, kończynach, plecach, a także w organach wewnętrznych: trzustce, nerkach, wątrobie, oskrzelach czy w przewodzie pokarmowym. Przy trudnym położeniu wymagane jest najczęściej przeprowadzenie specjalistycznych badań i określenie charakterystyki cysty. Dzięki temu ewentualne jej usunięcie będzie właściwą, podjętą przez lekarza decyzją.

 

Na czym polega usunięcie cysty?

W większości przypadków pozbycie się torbieli powierzchniowej oznacza jej wycięcie. Zabieg ten wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Po usunięciu cysty najczęściej zakładane są szwy. Cały proces trwa stosunkowo krótko i może być rozwiązaniem problemu z uciążliwą zmianą patologiczną, która utrudnia codzienne funkcjonowanie. Należy jednak pamiętać, że podjęcie wszelkich działań w tym zakresie wymaga konsultacji ze specjalistą. Nierzadko zleca on realizację dodatkowych badań w celu wykluczenia złośliwego charakteru torbieli.

Ponadto istnieje możliwość nawrotu dolegliwości, jednak nie sposób określić jego prawdopodobieństwo. Aby uniknąć takiego scenariusza, warto stosować odpowiednio dobrane kosmetyki niewywołujące podrażnień i unikać sytuacji, w których dochodzi do zatkania kanalika łzowego. Właśnie w takich przypadkach istnieje bowiem podwyższone ryzyko rozwoju cysty na oku, która będzie wymagała usunięcia podczas zabiegu.