Charakterystyczne zmiany skórne pojawiające się przede wszystkim na powiekach w obszarze kąta wewnętrznego oka to najczęściej kępki żółte. Dla wielu pacjentów są nieestetyczne, dlatego decydują się oni na ich usunięcie. Zabiegi tego typu powinny być uprzednio skonsultowane ze specjalistą, który oceni narośle i zleci ewentualne badania w celu wykluczenia ich onkogennej formy. Sprawdź, co warto wiedzieć na temat wspomnianych znamion – dowiedz się, czym są kępki żółte i sprawdź, jak przebiega zabieg ich usunięcia!

 

Jaka jest przyczyna powstawania kępek żółtych?

Opisywane guzki na powiekach – jak wskazuje ich nazwa – wyróżniają się swoją barwą, która jest jednakowa bez względu na rodzaje kępek żółtych, z jakimi mamy do czynienia. Nazywane również żółtakami, powstają wskutek zmian metabolicznych prowadzących do przekształcenia cholesterolu w komórki piankowate. Jego złogi na powierzchniowej warstwie skóry to właśnie kępki żółte. Ważną kwestią w tym wypadku jest potencjał kancerogenny. Narośle tego typu są jednak łagodne, a badania przeprowadzane w kontekście określenia ich specyfiki wykazały brak skłonności do zezłośliwienia i tym samym nie ma wymogu podjęcia leczenia onkologicznego. Ich usunięcie jest zatem przeprowadzane głównie w celach estetycznych.

W skrajnych przypadkach największych rodzajów kępek żółtych są one na tyle duże, by powodować zaburzenia widzenia. Najczęściej pozostają niewielkie, choć mają tendencję do występowania w skupiskach, co może okazać się problematyczne dla pacjenta. Z tego względu po uprzednim badaniu i analizie dolegliwości lekarz z reguły zaleca laserowe usuwanie kępek żółtych, które odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Decydując się na zabieg, należy mieć jednak na uwadze ryzyko powstania blizn w miejscach, gdzie zlokalizowane były narośle. Mogą się ona pojawić, jeżeli konieczne staje się użycie szwów.

 

Na czym polega zabieg usunięcia kępek żółtych?

Interwencja chirurgiczna jest rekomendowanym przez lekarzy rozwiązaniem w kontekście pozbycia się żółtaków na powiekach. Poprzez wykonanie niewielkich nacięć specjalista dokonuje usunięcia kępek żółtych. Zabieg charakteryzuje krótki czas jego realizacji, a także brak blizn lub ich występowanie w formie śladów o bardzo małej powierzchni. Niekiedy wymagane jest nałożenie szwów, co trzeba mieć na uwadze, decydując się na tę właśnie metodę. Alternatywnym sposobem jest wykorzystanie nowoczesnego lasera CO2 – dzięki temu usunięcie kępek żółtych jest pozbawione ryzyka pojawienia się blizn, a efekty zabiegu można uznać za estetyczniejsze.

Należy mieć jednak świadomość braku stuprocentowej gwarancji nienawracania dolegliwości – takie ryzyko istnieje, choć trudno określić stopień jego prawdopodobieństwa. Niezależnie od wyboru, pacjent powinien być zatem świadomy możliwości ponownego pojawienia się kępek żółtych. Z tego względu podstawowym zaleceniem lekarzy przy ich występowaniu jest przeprowadzenie badań pod kątem poziomu cholesterolu LDL i HDL w organizmie. Usunięcie zmian skórnych może być jednak zabiegiem powtarzanym. Przy takim rozwiązaniu specjaliści wskazują jednak na zwiększone ryzyko nawrotów. Leczenie kępek żółtych jest na tyle indywidualne, że każdy przypadek powinien zostać z tego względu poddany ocenie podczas konsultacji lekarskiej.

Obecnie m.in. placówki medycyny estetycznej czy nowoczesne kliniki dermatologiczne mogą też stosować urządzenia do bezinwazyjnego liftingu powiek oraz lasery erbowo-yagowe. Są one wykorzystywane właśnie do usunięcia kępek żółtych bez ryzyka powstawania blizn po zakończeniu zabiegu i bez zastosowania znieczulenia miejscowego.

Usuwanie kępek żółtych – nowoczesna medycyna estetyczna

Dbanie o wygląd w każdym wieku jest dziś standardem, dlatego w naszej klinice oferujemy również likwidację różnego rodzaju znamion, narośli i grudek. Usuwanie brodawczaków ludzkich ma na celu zdrowie pacjenta i jego otoczenia, ale w przypadku żółtaków jest to zabieg typowo estetyczny. Oczywiście w przypadku wyjątkowo dużych narośli na powiekach ich wycięcie podnosi komfort życia, ze względu na poprawę widzenia.
Najważniejszy efekt to estetyczny wygląd. Usunięte kępki żółte podnoszą satysfakcję pacjenta ze swojego wyglądu oraz w przypadku kobiet umożliwiają efektywne stosowanie makijażu oczu. Największym problemem w przypadku tych zmian skórnych jest fakt, że same nie znikają. Ich pojawienie się sprawia, że mogą się rozrastać, ale brak jest środków dermatologicznych czy preparatów, które powodowałyby ich likwidację. Dlatego zapraszamy do naszej kliniki, gdzie po szczegółowej konsultacji zaproponujemy bezbolesne i szybkie usunięcie tych narośli.