Stosunkowo często występująca u ludzi gradówka w większości przypadków przyjmuje formę przewlekłego jęczmienia na oku. To uciążliwa narośl, która ze względu zarówno na swój nieestetyczny wygląd, jak i nierzadko wynikające z jej obecności problemy przy codziennym funkcjonowaniu, może wymagać leczenia operacyjnego, czyli usunięcia przez chirurga. Zobacz, na czym polega taki zabieg i dowiedz się więcej o wspomnianej chorobie – sprawdź, jakie mogą być jej przyczyny, czym się objawia i jak przebiega!
W jaki sposób powstaje gradówka?
Przyczyną występowania zmiany mającej charakter ziarniaka tłuszczowego jest nadmiar wydzieliny łojowej w okolicach oka, a konkretniej w szkielecie powieki – tarczce. Brak możliwości odprowadzenia treści ze względu na zaczopowanie lub nawet całkowite zablokowanie ujść gruczołów w tym obszarze może skutkować stanem zapalnym. To właśnie gradówka, czyli narośl skórna przypominająca niegroźną krostkę.
Niekiedy możliwe jest leczenie farmakologiczne tej dolegliwości, np. wykorzystując maść z antybiotykiem. Jednak gdy okazuje się to za mało, z uwagi na aspekty estetyczne i medyczne z reguły zaleca się zabieg usunięcia gradówki. Wykonujemy go w naszej klinice w Łodzi, poprzedzając diagnostyką i badania. Samo powstanie bezbolesnego guzka tego typu może być natomiast związane z zakażeniem gronkowcem. Większość zdiagnozowanych przypadków ma takie właśnie podłoże. Rzadziej okazuje się nim łojotokowe zapalenie skóry lub trądzik różowaty. W naszej klinice w Łodzi wykonujemy usunięcie gradówki, gdy pojawi się takie zalecenie lekarza, a inne metody terapii będą nieskuteczne.
Z kolei samo zagrożenie gronkowcem wynika z reguły z kontaktu z zanieczyszczeniami – jeżeli organizm jest osłabiony i podatny na choroby oraz infekcje, nawet w wyniku noszenia zabrudzonych soczewek kontaktowych może dojść do pojawienia się gradówki. Chirurgiczne usunięcie wykonywane jest w naszej klinice w Łodzi – przed rozpoczęciem zabiegu pacjent otrzymuje dokładne informacje na temat jego przebiegu.
Jakie są sposoby na usunięcie gradówki?
Przy zauważeniu opisywanych wcześniej objawów w postaci zmian skórnych na powiece zalecanym działaniem jest konsultacja ze specjalistą. Może on zarekomendować zastosowanie odpowiednich kompresów czy użycie wyrobów medycznych w postaci kropli do oczu. Niektóre z takich środków mają silne działanie – zawierają antybiotyki i steroidy, więc istnieje możliwość, że obejdzie się bez chirurgicznej interwencji. Usunięcie gradówki za ich pomocą wymaga wystawienia recepty przez lekarza po przeprowadzeniu szczegółowego badania narośli znajdującej się na powiece, przyjmującej formę ziarniaka tłuszczowego.
Jeśli guzek staje się bolesny lub na tyle duży, że utrudnia np. widzenie, może kwalifikować się do przeprowadzenia interwencji chirurgicznej. W takiej sytuacji specjalista wykonuje nacięcie w celu usunięcia płynu znajdującego się w patologicznej zmianie. Skrajne przypadki wymagają nawet odwrócenia powieki oraz łyżeczkowania gradówki w celu jej opróżnienia. Takie leczenie trwa stosunkowo krótko – najczęściej zabieg w znieczuleniu miejscowym jest wykonywany w ciągu zaledwie 20-30 minut.
Jakie mogą być powikłania w przypadku braku usunięcia gradówki?
Bez podjęcia odpowiednich działań w zakresie wyeliminowania przewlekłego jęczmienia na oku możliwe jest wystąpienie rozmaitych zaburzeń widzenia. Jedną z nich stanowi astygmatyzm. Wynika to z trwałego nacisku na rogówkę i długiego czasu występowania infekcji w narządzie wzroku. Powikłań można uniknąć poprzez wymienione wcześniej metody usunięcia gradówki.