1 lipca 2018

Zaćma – gdy pacjent zaczyna tracić ostrość widzenia

Wzrok to jeden z najcenniejszych zmysłów, jakimi dysponuje człowiek. Każdy z nas zapewne boi się go utracić, ale nie zawsze zdaje sobie sprawę z tego, że zaniedbując niepokojące objawy z nim związane, może doprowadzić do tego, że pewnego dnia przestanie widzieć. Wśród często pojawiających się chorób oczu, które powodują dyskomfort widzenia u bardzo wielu pacjentów znajduje się zaćma. To schorzenie, które częściej dotyka kobiety i osoby głównie po 50. i 60. roku życia. Wiąże się z procesem starzenia się organizmu. Znajdująca się w oku soczewka z biegiem czasu traci bowiem swoją naturalną elastyczność. Odkładające się w niej cząsteczki białka i grubiejące włókna powodują, że cząsteczki światła nie załamują się odpowiednio i powodują postępujące mętnienie soczewki. Przymglenie środków optycznych wpływa na pogorszenie ostrości widzenia u pacjenta. Na soczewce pojawiają się charakterystyczne plamki, które właśnie zmniejszają pole widzenia. Im jest ich więcej, tym bardziej choroba jest już zaawansowana.

Na zaćmę chorują także osoby chore na cukrzycę, z zespołem Downa czy po urazie lub stanie zapalnym oka. Jest to również schorzenie, które może mieć podłoże dziedziczne (wada wrodzona), lub dotykające osób pracujących w hutnictwie albo mających kontakt z substancjami chemicznymi.

Diagnoza

Lekarz diagnozuje zaćmę poprzez wpuszczenie do oczu pacjenta kropli, które rozszerzają źrenice. Jeśli jest ona zmętniała, to znaczy, że chory ma problem z kataraktą. Potwierdza jeszcze chorobę na podstawie badania w biomikroskopie, czyli lampie szczelinowej. Tego schorzenia nie leczy się żadnymi lekarstwami. Jedyną opcją jest operacja zaćmy, na którą najlepiej jest jak najszybciej się zdecydować. Pacjent nie musi się do niego specjalnie przygotowywać. Na dobę przed jego wykonaniem nie należy tylko stosować kosmetyków wokół oczu oraz wykonywać makijażu.

Operacja zaćma w Łodzi – skuteczne zatrzymanie choroby

Katarakta to bardzo niebezpieczna choroba oczu, gdyż nieleczona prowadzi do utraty wzroku. Skutecznym rozwiązaniem jest operacja zaćmy, jakiej można poddać się w naszej klinice w Łodzi. Dzięki niej można chorobę wyleczyć i odzyskać ostrość widzenia.

Prowadzone przez nas operacje zaćmy polegają na wymianie zmętniałej soczewki na sztuczny odpowiednik. Decyzja o wyborze konkretnej soczewki zapada przed samym zabiegiem, gdyż indywidualnie dobierana jest moc zamiennika oraz dopasowywany zostaje jej rodzaj. Odpowiednio wyszkoleni chirurdzy przywracają tą metodą widzenie. Jest ona w tej chwili najczęściej stosowaną, najskuteczniejszą i najtańszą, jeśli porówna się koszty i uzyskane wyniki.

Po operacji zaćmy pacjent może normalnie się poruszać. Konieczna jest tylko odpowiednia pielęgnacja wzroku. Nie musi się też obawiać, że soczewka mu wypadnie podczas kręcenia głową czy schylania się. Przez kilkanaście dni jednak nie może dotykać ani moczyć oka, aby nie doprowadzić do jego infekcji. Unikać trzeba intensywnych ćwiczeń fizycznych oraz dźwigania ciężkich rzeczy. Obowiązkowo trzeba też pamiętać o regularnej kontroli wyznaczonej przez naszego okulistę.